خانه

تخفیف ها

تماس

نقش انفورماتیک در تغییر کسب و کارها چیست؟

شاید دانستن معنای لغوی کلمه انفورماتیک برای شما جالب باشد. این کلمه در فرهنگ معین به معنای دانش دریافت و انتقال اطلاعات (کامپیوتر) و داده ورزی است. امروزه نقش انفورماتیک در بسیاری از کسب و کارها به وضوح مشخص شده است. ما در این مقاله سعی داریم تعریفی متفاوت از نقش انفورماتیک در کسب و کارها را در اختیار شما قرار دهیم تا با آن آشنا شده و در کسب و کار خود به کار بگیرید. انفورماتیک در زمینه‌های بسیار گسترده‌ای کاربرد دارد و شاهد استفاده از آن در شغل و بخش‌های گوناگون هستیم. نقش انفورماتیک در حفظ اطلاعات و یا نقش انفورماتیک در مبارزه با فساد مالی از مهم ترین مواردی هستند که در این زمینه بررسی می شوند. در ادامه‌ تصمیم داریم با بررسی موضوعات مختلف، نقش انفورماتیک را برایتان به صورت واضح تر بیان کنیم.

انفورماتیک به چه معناست؟

انفورماتیک به علم اطلاعات و پردازش اطلاعات مهندسی در سیستم¬های اطلاعاتی اطلاق میشود. با استفاده از آن میتوانید داده ها و اطلاعات خود را به دانشی تبدیل کنید که امکان استفاده از آن وجود داشته باشد. در واقع باید گفت انفورماتیک به بررسی ساختار و الگوریتم‌های رفتاری و اثر متقابل سیستم‌های طبیعی یا مصنوعی که در تلاش ذخیره سازی، دسترسی، پردازش و انتقال اطلاعات است، می‌پردازد. بنابراین این دانش در زمینه های بسیار گسترده ای کاربرد دارد. به عنوان مثال می‌توان به سیستم‌های اطلاعاتی، فناوری، علم آمار و علم کامپیوتر اشاره کرد که دانش انفورماتیک، آن‌ها را نیز در برمی‌گیرد.
با گسترش استفاده از کامپیوترها، شرکت ها و سازمان ها به پردازش اطلاعات خود به صورت دیجیتالی، با استفاده از کامپیوتر میپردازند. با پیشرفت استفاده از کامپیوترها، شاهد پر رنگ تر شدن نقش انفورماتیک در حوزه های گوناگون هستیم.

چه تغییراتی با استفاده از دانش انفورماتیک رخ داده است؟

از زمانی که استفاده از دانش انفورماتیک در زمینه‌های گوناگون رواج پیدا کرد، تغییرات متنوع و گوناگونی در سیستم‌های اطلاعاتی و دیگر کسب و کارها رخ داد.
1. اولین تغییری که به سبب استفاده از انفورماتیک شاهد آن بودیم، از میان برداشتن محدودیت‌های موجود در علم اطلاعات بود.
2. دومین تغییر به این صورت است که امروزه بیشتر اطلاعات به صورت دیجیتال ذخیره سازی می‌شوند و انفورماتیک در چنین شرایطی می‌تواند در بخش محاسبات، نقش مهمتر و تاثیرگذارتر داشته باشد.
3. تغییر سوم نیز اضافه شدن ابزارهای تحقیق چون پردازش و ارتباط اطلاعات بود که این دو تغییر در علم انفورماتیک از ابزارهای مهم و اساسی نیز محسوب می‌شوند.
انفورماتیک در حسابداری
از جمله حوزه‌هایی که انفورماتیک می‌تواند بر روی آن اثر داشته باشد، حوزه‌ی مربوط به‌ حسابداری می‌باشد. همانطور که می‌دانید حسابداری یکی از شغل‌هایی به ‌حساب می‌آید که بیش از هر چیزی به کامپیوتر و علوم مربوط به آن بستگی دارد. یک حسابدار با امکاناتی که انفورماتیک در اختیارش قرار می‌دهد، توانایی انجام و حل وظایفی که بر عهده اش گذاشته شده است را به راحتی دارد. برای مثال شما با استفاده از دانش انفورماتیک، امکان حسابداری حقوق و دستمزد کارمندان یک شرکت را به راحتی دارید و می‌توانید به راحتی و صرف زمان کمتر امور خود را انجام دهید.
بنابراین می‌توان گفت نباید از نقش انفورماتیک در کسب‌وکارهای گوناگون چشم پوشی کنیم، چرا که استفاده از این دانش، تغییرات بسیاری را در کسب و کارها ایجاد کرده است که این تغییرات، از تغییرات مثبت به‌حساب می‌آیند.

کاربرد های فایروال میکروتیک

• محافظت از روتر در برابر دسترسی غیر مجاز
• حفاظت از میزبان مشتری
• استفاده نقاب و پوشش برای مخفی کردن شبکه خصوصی در پشت یک آدرس خارجی
• اجرای سیاست استفاده از اینترنت از طریق شبکه مشتری
• اولویت بندی ترافیک
• اعمال صف برای بسته های خروجی
• زنجیره های فایروال میکروتیک